Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home2/eurekan1/kadety.org.ua/engine/modules/rotator.php on line 13
ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ УКРАЇНЦІВ І БОЛГАР, ЩО ЗАГИНУЛИ У ВИЗВІЛЬНІЙ ВІЙНІ 1877-78 рр
Є в історії України сторінки просто унікальні, про які, на жаль, не так часто згадують...
Одна з них - участь у визволенні Болгарії під час війни 1877-78 років проти Османської імперії.
Тільки назви полків, що брали участь в тих подіях, красномовно говорять про те, хто воював в їхніх лавах: Житомирський, Полтавський, Волинський... А такі героїчні полководці, як Йосип Гурко та Михайло Драгомиров!
146 років тому, 3 березня 1878 р., було підписано Санстефанський мирний договір, що завершив Визвольну війну. Болгарія відновила свою свободу і державність після п'ятивікового османського поневолення.
2 березня кадети 10-А класу ліцею 23 "КАДЕТСЬКИЙ КОРПУС" імені Володимира Великого встали у почесній варті, щоб вшанувати пам'ять українських воїнів і болгарських ополченців, похованих на військовому цвинтарі на київському Печерську (провулок Звіринецький, 14).
Напередодні Дня Визволення Болгарії тут відбувся урочистий мітинг за участі представників Посольства Республіки Болгарія в Україні, "Товариства дружби "Україна-Болгарія", товариства болгар України "Родолюбіє", ГО "Болгарське Народне Зібрання", українців болгарського походження, громадян Болгарії, що мешкають в Україні.
Був відслужений молебень за спочин душ загиблих воїнів.
Після коротких промов учасники мітингу поклали до пам'ятника квіти.
Усі згадували добрим словом нині покійного Юрія Івановича Сєдих - багаторічного керівника "Товариства дружби "Україна-Болгарія", який свого часу ініціював і здійснив встановлення цього пам'ятника.
... З Плевна та Шипки поранених бійців доставляли в Київський шпиталь. Тільки тут можна було зробити складні хірургічні операції, відновити обморожених... На жаль, багато бійців врятувати не вдалось. Їх поховали на київському Печерську. Зараз тут є пам'ятник. Є місце, де можна згадати Героїв і подякувати їм за визволення нашої братньої слов'янської православної країни - Болгарії.
ПОЧИТАХА ПАМЕТТА НА ЗАГИНАЛИТЕ В ОСВОБОДИТЕЛНАТА ВОЙНА ОТ 1877-78 Г. УКРАИНЦИ И БЪЛГАРИ
Има страници в историята на Украйна, които са просто уникални, за които, за съжаление, не се говори често...
Една от тях е участието в освобождението на България по време на войната срещу Османската империя от 1877-78 г.
Само имената на полковете, участвали в тези събития, говорят красноречиво за това кой е воювал в техните редици: Житомирски, Полтавски, Волински... И такива героични командири като Йосип Гурко и Михайло Драгомиров!
Преди 146 години, на 3 март 1878 г., е подписан Санстефанският мирен договор, с който се слага край на Освободителната война. България възвръща своята свобода и държавност след петвековно османско робство.
На 2 март кадети от 10-А клас на лицей 23 „КАДЕТСКИЙ КОРПУС" на името на Владимир Велики застанаха в почетен караул, за да почетат паметта на украинските войници и българските опълченци, погребани на военното гробище в Печерск, Киев (14 Звиринецки платно).
В навечерието на Деня на Освобождението на България тук се проведе тържествен митинг с участието на представители на Посолството на Република България в Украйна, „Дружеството за приятелство Украйна-България", Дружеството на българите в Украйна „Родолюбие", дружество "Българско народно събрание", украинци от български произход, граждани на България, живеещи в Украйна.
Отслужен бе молебен за упокой на душите на загиналите воини.
След кратки слова участниците в митинга поднесоха цветя на паметника.
Всички си спомниха с добри думи вече покойния Юрий Иванович Седих – дългогодишен ръководител на „Дружеството за приятелство Украйна-България”, който навремето инициира и осъществи поставянето на този паметник.
... От Плевен и Шипка са откарани ранени войници в болницата в Киев. Само тук беше възможно да се извършат сложни хирургически операции, да се възстановят измръзналите... За съжаление, много войници не можаха да бъдат спасени. Погребани са в Печерск в Киев. Сега тук има паметник. Има място, където можете да си спомните за Героите и да им благодарите за освобождението на нашата братска славянска православна страна - България.
 
 
Переглядів: 87 | Додав: kadet | Дата: 4-03-2024, 08:29
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ
КАЛЕНДАР
«    Травень 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
НОВИНИ ОСВІТИ

XML error in File: http://osvita.ua/rss/news/

  XML error: XML_ERR_NAME_REQUIRED at line 1
© 2015-2022 Ліцей інтернат №23 - Всі права захищенно.